Teoretyk, absolwentka PWSM w Warszawie. Bezpośrednio po uzyskaniu dyplomu rozpoczęła pracę w kierowanej przez wybitną psycholożkę prof. Marię Manturzewską Pracowni Psychologicznej PWSM, a następnie w Zakładzie Psychologii przy Instytucie Pedagogiki Muzycznej. Równolegle pracowała w PSM II st. im Józefa Elsnera jako nauczyciel przedmiotów ogólnomuzycznych (w okresie od 1982 do 2001 pełniła funkcję kierownika sekcji).
W latach 1979-1981 przebywała w Paryżu, gdzie odbywała staż na Université Paris X, zapoznając się z badaniami w dziedzinie percepcji i akulturacji muzycznej, prowadzonymi pod kierunkiem wybitnego francuskiego psychologa Robertʼa Francès`a w Centre National de la Recherche Scienifique. Częściowe wyniki tych badań przetłumaczyła (wspólnie z H. Kotarską) dla Res Facta (nr 12, 1999).
Od 1991 roku zajmuje się studiowaniem metody Jaques-Dalcroze`a, tłumaczyła jego teksty dla WSiP do książki Emile Jaques-Dalcroze Pisma wybrane, współredagowała tłumaczenie przez Marię Wieman, dla AMFC, książki Rytmika wczoraj i dziś.
Działalność związana z propagowaniem Metody Jaques-Dalcroze`a:
– I Polsko – szwajcarskie seminarium dalcrozowskie n. t. „ Solfeż – Rytmika – Improwizacja” w metodzie E. Jaques – Dalcroze´a (Zakopane, 1991); tłumaczenie zajęć Rytmiki prowadzonych przez Marie-Louise Hatt-Arnold i Karin Greenhead oraz pokazowej lekcji Solfeżu Marie-Laure Bachmann.
– I Międzynarodowe Warsztaty Rytmiczne organizowane przez AM w Łodzi (1994);tłumaczenie zajęć Improwizacji prowadzonych przez M-L. Bachmann.
– Cykl wykładów poświęconych Metodzie E. Jaques-Dalcroze`a dla nauczycieli uczestniczących w Ogólnopolskim kursie wakacyjnym „Wokół Metody Emila Jaques-Dalcroze`a”, organizowanym przez CEA (Białystok, 2000).
– I Ogólnopolska sesja naukowa poświęcona przeglądowi metod nauczania i podręczników „Kształcenie słuchu, prezentacje – konfrontacje”, 1-szy referat pt. Miejsce i rola kształcenia słuchu w koncepcji pedagogicznej E. Jaques-Dalcroze`a, AMFC, Warszawa (grudzień 2000).
– II Ogólnopolska sesja naukowa poświęcona przeglądowi metod nauczania i podręczników „Kształcenie słuchu, prezentacje – konfrontacje” 2-gi referat poświęcony Metodzie Jaques-Dalcroze`a, AMFC, Warszawa (maj 2001).
– Wykład dla Koła Dalcrozowskiego AMFC (grudzień 2005).
– Dwa wykłady w ramach wystawy „Emil Jaques-Dalcroze – Muzyka w ruchu”, prezentowanej w różnych ośrodkach w Polsce, zorganizowanej przez KLANZA, we współpracy z Instytutem J-D w Genewie:
1. w Akademii Muzycznej w Katowicach (marzec 2006)
2. w Akademii Muzycznej w Warszawie (październik 2006 -wykład inauguracyjny).
– Wykłady dla nauczycieli szkół muzycznych, poświęcone koncepcji kształcenia muzycznego Jaques-Dalcroze`a, w szkołach muzycznych m.in. w Łodzi (ZSM im. S. Moniuszki) i Warszawie (ZPSM im. K. Szymanowskiego).
Jest członkinią – współzałożycielką SPIMR, współinicjatorką założenia Wydawnictwa SPIMR, autorką opracowań i tłumaczeń dla tego wydawnictwa – ofiarodawcą dla SPIMR.
Dla SPIMR pisze artykuły i publikuje tłumaczenia tekstów Jaques-Dalcroze`a. Jest tłumaczką Dalcrozowskiej Tożsamość, i współautorką KALENDARIUM,,
D
/ej/
Dodaj komentarz